Strona główna/O nas/Ze świata/Coal India chce ekspansji, ale nie wszystkim się to podoba

Coal India chce ekspansji, ale nie wszystkim się to podoba

25 Maja 2022

Największe indyjskie kopalnie węgla kamiennego chcą zwiększyć wydobycie, by uniknąć powtórki z zeszłorocznego kryzysu energetycznego. Plany te utrudniają protesty przeciwko sprzedaży gruntów pod rozbudowę kopalń.

Mieszkańcy centralnego stanu Chhattisgarh, gdzie Coal India posiada jedne z największych kopalń węgla w Azji, zarzucają firmie, że nie wywiązuje się ze składanych obietnic dotyczących zatrudnienia. Według przedstawicieli Coal India w ostatnich tygodniach demonstranci odmawiali opuszczenia terenu przeznaczonego pod rozbudowę lub zakłócali działalność w istniejących kopalniach. Miejscowi od tygodni protestują na polach węglowych Kusmunda, podobne akcje mają miejsce także w rejonach Gevra i Dipka.

Coal India analizuje zasadność żądań wysuwanych przez demonstrantów, w tym dotyczących zatrudnienia. Firma rozmawia zarówno z protestującymi, jak i z lokalnymi władzami, mając nadzieję, że uda się polubownie załatwić sprawę.

Wysokie ceny węgla ograniczyły import tego surowca do Indii, przyczyniając się do spadku zapasów w elektrowniach. Coal India już teraz priorytetowo traktuje dostawy dla wytwórców energii, stawiając ich przed innymi kluczowymi konsumentami, w tym hutami aluminium i cementowniami.

Protesty mogą zaprzepaścić wysiłki na rzecz zwiększenia krajowych mocy przerobowych węgla. South Eastern Coalfields, spółka zależna prowadząca działalność Coal India w stanie Chhattisgarh, zamierza w tym roku zwiększyć wydobycie węgla o ponad jedną czwartą, do 182 mln ton. Kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu ma rozbudowa kopalń w Gevra, Kusmunda i Dipka.

[www.mining.com]

do góry