Strona główna/O nas/Ze świata/Ericsson pracuje nad ekologicznymi systemami wydobywczymi

Ericsson pracuje nad ekologicznymi systemami wydobywczymi

5 Lipca 2021

Firma telekomunikacyjna Ericsson ogłosiła, że przyłączyła się do finansowanego ze środków UE projektu pilotażowego, mającego stworzyć inteligentne systemy wydobywcze nowej generacji. Celem tej trzyletniej inicjatywy jest opracowanie autonomicznych, neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla procesów wydobywczych wspieranych przez łączność 5G.

Projekt o wartości 16 mln dolarów, znany jako NEXGEN SIMS, jest koordynowany przez szwedzkiego producenta sprzętu górniczego i infrastrukturalnego Epiroc we współpracy z Boliden, Agnico Eagle Finland, KGHM Polska, K + S i OZ Minerals, Mobilaris MCE, AFRY i KGHM Cuprum, LTU Business, Luleå University of Technology i RWTH Aachen University.

Inicjatywa opiera się na projekcie SIMS, który realizowany był w latach 2017-2020 i odegrał ważną rolę w ulepszaniu zrównoważonych operacji wydobywczych. Najnowszy plan zakłada rozwój tzw. inteligentnego górnictwa, czyli opracowanie technologii autonomicznej inspekcji kopalni w celu zwiększenia bezpieczeństwa personelu oraz produktywności, efektywności kosztowej i zrównoważonego rozwoju.

Rola firmy Ericsson w programie będzie polegać na dostarczeniu rozwiązania dedykowanych sieci, które zapewnią łączność w kopalniach. Planuje ona również wspierać pozycjonowanie elektrycznego sprzętu górniczego, autonomiczną obsługę materiałów i kontrolę floty maszyn.

- Ericsson z zadowoleniem przyjmuje możliwość wspierania projektów dotyczących opracowania procesów bezpośredniej redukcji emisji w sektorze wydobywczym, jednocześnie tworząc bezpieczniejszy i bardziej autonomiczny proces wydobywczy - powiedział Thomas Norén, szef Dedicated Networks w firmie Ericsson.

[www.mining.com]

do góry