Strona główna/O nas/Ze świata/Erupcja i pożar na platformie w Zatoce Meksykańskiej

Erupcja i pożar na platformie w Zatoce Meksykańskiej

26 Kwietnia 2010

W Zatoce Meksykańskiej, po erupcji ropy naftowej w dniu 20.04.2010 r. o godz. 10.00, w nocy nastąpił pożar platformy wiertniczej typu Deepwater Horizon, w odległości ok. 80 km od wybrzeży. Przyczyn erupcji i pożaru nie wyjaśniono. Prawdopodobną przyczyną mogło być nawiercenie złoża o wysokim gradiencie ciśnienia. W trakcie zdarzenia na platformie znajdowało się 126 pracowników, z czego 115 uratowano, a jedenastu uznano za zaginionych. Akcję poszukiwawczą prowadziły statki i śmigłowce straży przybrzeżnej. Obecnie platforma zatonęła i jej szczątki znajdują się na głębokości ok. 1 500 m.
Z niezabezpieczonego otworu wypływa ropa naftowa zanieczyszczając środowisko w ilości ok 1 000 baryłek. Specjalne przystosowane do pracy na dużych głębokościach roboty mają zabezpieczyć wylot otworu i przerwać wypływ ropy.
Platforma Deepwater Horizon, to nowoczesna konstrukcja pływająca, zaprojektowana w 1998 r. a wybudowana w 2001 r. w stoczni Ulsan, w południowej Korei. To nowoczesne urządzenie, pozycjonowane dynamicznie podczas pracy, przystosowane było do wierceń przy głębokości wody do ok. 2 400 m i głębokości wiercenia ok. 10 000 m.
Na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej realizowane są również poszukiwania i eksploatacja ropy naftowej i gazu ziemnego. Nad jej bezpieczeństwem czuwają organy nadzoru górniczego oraz służby ratownicze Przedsiębiorstwa Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy Naftowej i Gazu "Petrobaltic", a także Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne służby SAR, Urząd Morski w Gdynia i Portowa Straż Pożarna "FLORIAN" w Gdańsku.

do góry