Strona główna/O nas/Ze świata/Exxon rozpocznie produkcję litu do pojazdów elektrycznych (..)

Exxon rozpocznie produkcję litu do pojazdów elektrycznych w USA

5 Stycznia 2024

Firma ExxonMobil poinformowała, że do 2027 r. planuje rozpocząć produkcję litu ze studni podziemnych, aby zapewnić dostawy kluczowego metalu stosowanego w produkcji akumulatorów samochodów elektrycznych oraz w zaawansowanej elektronice.

Największe firmy naftowe inwestują w sektor elektryfikacji, ponieważ rządy Stanów Zjednoczonych oraz krajów Unii Europejskiej ustanawiają programy promujące szersze wykorzystanie pojazdów elektrycznych oraz zmniejszające zużycie paliw kopalnych.

ExxonMobil zamierza produkować lit ze słonej wody wypompowywanej spod ziemi na obszarze stanu Arkansas, o którym wiadomo, że zawiera znaczne złoża tego metalu. Firma oświadczyła, że wykorzysta konwencjonalne metody wierceń ropy i gazu, aby uzyskać dostęp do bogatej w lit słonej wody ze zbiorników znajdujących się około 3000 m pod ziemią, a następnie zastosuje technologię bezpośredniej ekstrakcji litu w celu oddzielenia go od słonej wody.

Największy amerykański koncern naftowy planuje dostarczać lit w ilości zapewaniającej produkcję ponad 1 mln pojazdów elektrycznych rocznie. Do 2030 r. chce być wiodącym dostawcą litu na świecie. Analitycy z firmy TD Cowen szacują, że osiągnięcie tego celu wymagałoby nakładów kapitałowych o wartości około 2 mld dolarów. ExxonMobil nie ujawnia, ile pieniędzy zamierza zainwestować w biznes litowy, ani kiedy może się on stać opłacalny.

Firma naftowa planuje rozpocząć produkcję we współpracy z partnerem Tetra Technologies. Będzie produkować metal na miejscu i sprzedawać go pod marką Mobil Lithium.

Na początku tego roku ExxonMobil nabył prawa do 120 000 akrów ziemi w pobliżu miasteczka Smackover w stanie Arkansas. Ponadto Imperial Oil, kanadyjski oddział Exxona, również zainwestował w pilotażowy projekt wydobycia litu w prowincji Alberta w Kanadzie.

Z kolei BP oraz Shell, europejscy rywale naftowi Exxona, zainwestowali w stacje ładowania pojazdów elektrycznych w ramach swoich strategii transformacji energetycznej. ExxonMobil, który wynalazł akumulator litowo-jonowy w latach 70. XX w., ale odszedł od tej technologii, nie planuje inwestować w stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Chce dostarczać lit przede wszystkim do produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych oraz elektroniki użytkowej.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest około 280 mln pojazdów, z czego mniej niż 3 mln to elektryki, co stanowi około 1% całości.

[www.mining.com]

do góry