Strona główna/O nas/Ze świata/„Florence” - nowa kopalnia miedzi w Arizonie

„Florence” - nowa kopalnia miedzi w Arizonie

20 Października 2023

Kanadyjska spółka Taseko Mines może rozpocząć budowę kopalni miedzi „Florence” w Arizonie. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wydała ostateczną decyzję, pozwalającą na realizację projektu.

- Po uzyskaniu zgód Departamentu Jakości Środowiska stanu Arizona oraz EPA możemy rozpocząć budowę komercyjnego zakładu produkcyjnego Florence Copper - oznajmił w oświadczeniu dyrektor generalny Taseko Mines Stuart McDonald.

Przedsiębiorstwo z Vancouver poinformowało, że obecnie jest na etapie wyłaniania wykonawców do budowy odwiertów i instalacji. Ponadto twierdzi, że dysponuje już zamówieniami na miedź wydobywaną w nowej kopalni. Projekt „Florence” napotkał na protesty społeczne w związku z jego potencjalnym szkodliwym wpływem na środowisko. Firma Taseko Mines rozwiała jednak wszelkie wątpliwości, co doprowadziło do uzyskania w sierpniu ubiegłego roku wstępnego pozwolenia na uruchomienie zakładu.

Według Taseko Mines, „Florence” po pełnym uruchomieniu będzie produkować 85 mln funtów miedzi (około 38 000 ton) rocznie w ciągu 22 lat funkcjonowania.

Firma zapowiada, że „Florence” będzie się charakteryzować najniższym zużyciem energii i emisją gazów cieplarnianych spośród wszystkich producentów miedzi w Ameryce Północnej. Oczekuje się także, że kopalnia zmniejszy zależność Stanów Zjednoczonych od zagranicznych producentów w zakresie dostaw miedzi, jednego z kluczowych metali w procesie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

[www.mining.com]

do góry