Strona główna/O nas/Ze świata/Gold Fields buduje kopalnię złota i srebra w Chile

Gold Fields buduje kopalnię złota i srebra w Chile

3 Marca 2021

Południowoafrykańskie przedsiębiorstwo górnicze Gold Fields rozpoczęło budowę infrastruktury wydobywczej dla projektu Salares Norte w północnym Chile. Inwestycja jest warta 860 mln dolarów. Firma spodziewa się zakończyć ją pod koniec 2022 r., a produkcja złota miałaby ruszyć na początku 2023 r.

Obecnie budowa jest zawansowana w około 15%. Obejmuje miejsca noclegowe dla 1800 pracowników, powiązaną infrastrukturę oraz drogi dojazdowe. Gold Fields informuje, że w szczytowym okresie budowy powstanie prawie 2700 miejsc pracy, ale gdy kopalnia rozpocznie działalność na miejscu, potrzebnych będzie tylko 900 pracowników.

W komunikacie prasowym Gold Fields nie wspomina o delikatnej operacji mającej na celu usunięcie z terenu budowy zagrożonych wyginięciem szynszyli. Gryzonie, na które od stuleci polowano ze względu na grubą i miękką skórę, występują obecnie w naturze tylko w niektórych częściach Chile i są chronione. Uzyskanie licencji środowiskowej dla Gold Fields zależało częściowo od znalezienia sposobu na bezpieczne przenoszenie szynszyli. Lokalne władze z zadowoleniem przyjęły inwestycję Gold Fields, podkreślając, że projekt będzie kluczowy dla regionu, w którym w minionym roku z powodu pandemii utracono dziesiątki miejsc pracy.

Salares Norte będzie w ciągu 10 lat eksploatacji kopalni przerabiać 2 mln ton rudy rocznie w celu produkcji złota. Aktywa zawierają 3,5 mln uncji złota, 39 mln uncji srebra oraz 695 mln funtów miedzi. Max Combes, dyrektor projektu Salares Norte, podkreśla, że kopalnia będzie stosować zrównoważone technologie, które zmniejszą jej wpływ na środowisko. Obejmują one pozyskiwanie energii słonecznej z wykorzystaniem fotowoltaiki i filtrowanie odpadów poflotacyjnych w celu optymalizacji zużycia wody.

Odkryte w 2011 r. złoża Salares Norte są jednymi z pięciu „złotych projektów”, które mają rozpocząć działalność w Chile w ciągu najbliższych 2 lat. Według danych krajowej komisji ds. miedzi produkcja złota w tym kraju Ameryki Południowej osiągnęła szczyt w 2000 r., kiedy wyniosła 54,1 tony. Państwo to, największy producent miedzi i drugi po Australii co do wielkości producent litu, obecnie zajmuje 16. miejsce wśród krajów o największej liczbie producentów złota.

Inne projekty, które mają zostać uruchomione w Chile do 2023 r., to: La Coipa Restart firmy Kinross Gold, El Peñón firmy Yamana Gold oraz Nueva Esperanza australijskiej Kingsgate Consolidated.

[www.mining.com]

do góry