Strona główna/O nas/Ze świata/Nornickel zachęca do szukania nowych sposobów (..)

Nornickel zachęca do szukania nowych sposobów wykorzystania palladu

29 Listopada 2021

Rosyjski Nornickel, największy na świecie producent palladu, ogłosił konkurs dla naukowców dotyczący nowych sposobów wykorzystania palladu. Globalny popyt na pallad ostatnio osłabł, ponieważ producenci samochodów, którzy wykorzystują ten metal w katalizatorach redukujących zanieczyszczenia, ograniczyli swoją działalność.

- Wierzymy, że pallad ma ogromny potencjał wykraczający poza katalizatory samochodowe. Dostrzegamy możliwości jego wykorzystania w innych globalnych branżach, w tym w zielonej gospodarce oraz przy dekarbonizacji - powiedział w oświadczeniu Anton Berlin, szef sprzedaży Nornickel.

Organizatorzy konkursu, znanego jako Palladium Challenge, przyznają łącznie 350 tys. dolarów naukowcom lub przedsiębiorcom, którzy wymyślą zrównoważony sposób na zwiększenie popytu na pallad. Nagroda zostanie przyznana w drugiej połowie 2022 r. i podzielona między trzy najlepsze projekty Propozycje będą przyjmowane do końca maja 2022 r.

Nornickel, który realizuje 44% światowego zapotrzebowania na pallad, spodziewa się deficytu tego metalu w wysokości 0,2-0,3 mln uncji w 2021 r. i 0,3 mln uncji w 2022 r. w związku z ograniczeniami w produkcji samochodów.

[www.mining.com]

do góry