Strona główna/O nas/Ze świata/Northern Graphite chce być trzecim co do wielkości (..)

Northern Graphite chce być trzecim co do wielkości producentem grafitu

24 Lutego 2022

Northern Graphite z siedzibą w Kanadzie wyda 55 mln dol. na zakup dwóch producentów grafitu oraz pomoc w finansowaniu rozwoju projektu wydobycia grafitu Bissett Creek. Firma kupuje kopalnię i młyn Lac des Iles w prowincji Quebec oraz wszystkie pozostałe udziały Imerys Group, która jest właścicielem nieczynnego projektu Okanjande w Namibii.

Pozyskując w ten sposób od 40 tys. do 50 tys. ton zdolności produkcyjnej koncentratu grafitu, firma będzie trzecim co do wielkości producentem grafitu naturalnego poza Chinami oraz jedynym znaczącym w Ameryce Północnej.

Kopalnia grafitu Lac des Iles, położona 180 km na północny zachód od Montrealu, działa od ponad 20 lat. W ciągu najbliższych 3 lat ma produkować do 15 tys. ton rocznie z opcją zwiększenia produkcji.

W Namibii Northern Graphite będzie właścicielem złoża grafitu Okanjande i nieczynnej huty fluorytu Okorusu, którą firma Imerys zmodernizowała w celu przetwarzania rudy grafitonośnej. Kanadyjczycy planują zmodyfikowanie młyna Okorusu w celu zwiększenia wydajności i odzysku. Zainstalowany zostanie nowy obwód kruszenia i mielenia, co umożliwi drobniejsze mielenie przy użyciu młynów z mieszadłem. Przy inwestycji w wysokości 7 mln dol. i 9 miesiącach pracy zakład będzie produkować rocznie 30 tys. ton koncentratu grafitowego.

Zarówno kopalnia, jak i młyn mają dostęp do sieci energetycznej i znajdują się w odległości około 5 godzin dobrymi drogami od portu głębinowego Walvis Bay, który zapewnia dostęp do rynków europejskich i północnoamerykańskich.

Dla projektu grafitowego Bissett Creek w Ontario sporządzono już studium wykonalności. Złoże Bissett Creek nadaje się do eksploatacji odkrywkowej i zawiera prawie 20 mln ton deklarowanych grafitu.

[www.mining.com]

do góry