Strona główna/O nas/Ze świata/Odkryli niebieskie diamenty

Odkryli niebieskie diamenty

5 Listopada 2020


Petra Diamonds, południowoafrykańska firma, która w czerwcu br. wystawiła na sprzedaż udziały, ogłosiła, że znalazła pięć niebieskich diamentów o wysokiej jakości. Odkrycie to nie pomoże jednak odwrócić losów firmy.

Sytuacja, w jakiej znalazła się Petra, jest wynikiem pogarszających się warunków rynkowych, kryzysu energetycznego w RPA oraz sytuacji związanej z epidemią Covid-19.

Wysokiej jakości diamenty typu IIb wydobyto z kopalni Cullinan. Ich rozmiar wynosi od 9,6 do 25,8 karata. Nie jest jeszcze znana potencjalna wartość kamieni, jednak rozważa się ich sprzedaż. Niebieskie diamenty należą do najcenniejszych i najrzadszych kamieni, ich ceny w ostatnim czasie są wyższe niż białych diamentów. W 2009 roku Petra sprzedała 20,08-karatowy niebieski diament, którego cena osiągnęła 14,9 mln dolarów - 741 000 dolarów za karat.

Kopalnia, w której w 1905 roku wydobyto największy diament na świecie, produkuje około jednej czwartej światowych diamentów. To właśnie w niej znajduje się większość niebieskich kamieni.

[www.mining.com]

do góry