Strona główna/O nas/Ze świata/Opór wobec górnictwa w zachodniej Argentynie

Opór wobec górnictwa w zachodniej Argentynie

20 Grudnia 2006

Z powodu silnej opozycji ze strony obrońców przyrody w zachodniej prowincji Argentyny Mendozie wstrzymano wszystkie projekty związane z wydobyciem odkrywkowym. Na początku grudnia parlament prowincji przegłosował czasowe wstrzymanie prowadzenia wydobycia odkrywkowego do chwili przyjęcia przez rząd planu ochrony środowiska przed wpływem eksploatacji górniczej.
W tym subandyjskim regionie panują dobre warunki do uprawiania sportów zimowych oraz uprawy winorośli. Z powodu wysokich cen metali wzrosło także zainteresowanie zasobami złóż, w efekcie czego zaczęły się mnożyć protesty przeciw górnictwu.
Jak stwierdził jeden z przedstawicieli Partii Demokratycznej, mieszkańcy Mendozy uczą się z doświadczeń innych regionów świata, w których kwestii ochrony środowiska nie potraktowano z należytą uwagą. Suchy klimat prowincji i rozwinięty sektor rolniczy (m.in. uprawa owoców i oliwy z oliwek) stwarzają szczególne powody, aby chronić wody przed ryzykiem zanieczyszczenia. Przeciwnicy górnictwa obawiają się najbardziej eksploatacji metali, zwłaszcza robót strzałowych i chemikaliów, które mogą doprowadzić do zatrucia wód.
Górnictwo w Mendozie jest mało rozwinięte i dlatego jego zwolennicy twierdzą, że prowincja może pozostać w tyle za sąsiadującymi regionami, które starają się przyciągnąć inwestorów.


Źródło: www.mining-journal.com

do góry