Strona główna/O nas/Ze świata/Petra Diamonds sprzedaje nieczynną kopalnię diamentów

Petra Diamonds sprzedaje nieczynną kopalnię diamentów

26 Stycznia 2024

Południowoafrykańska firma Petra Diamonds poinformowała, że podpisała niewiążącą umowę z anonimową stroną, dotyczącą sprzedaży przynoszącej straty kopalni diamentów Koffiefontein w RPA. Nie ujawniła jak dotąd warunków potencjalnej sprzedaży.

Firma oświadczyła natomiast, że kontynuuje prace nad zamknięciem kopalni, a wniosek ma zostać złożony do Departamentu Zasobów Mineralnych i Energii (DMRE) w lutym 2024 r. Przedsiębiorstwo wydobywające diamenty podkreśla, że wniosek zostanie wycofany dopiero po zakończeniu procedury potencjalnej sprzedaży. Jeżeli stronom nie uda się osiągnąć ostatecznego porozumienia, Petra Diamonds zamierza przystąpić do zamknięcia, likwidacji oraz rekultywacji kopalni zgodnie z planem, który ma zostać zatwierdzony przez DMRE.

Obciążona długiem i spadającymi dochodami spółka Petra Diamonds wystawiła się na sprzedaż w 2020 r., ale później zmieniła strategię, podejmując się restrukturyzacji zadłużenia. Posunięcie to pozwoliło obniżyć zadłużenie netto o dwie trzecie - do 228 mln dolarów. Producent diamentów zdecydował się także na zmniejszenie swoich udziałów w kopalni Williamson w Tanzanii.

Petra Diamonds podała niedawno, że ostatnie wyniki sprzedaży oraz niektóre sygnały rynkowe wskazują, że obserwowany w 2023 r. spadek cen diamentów prawdopodobnie dobiegł końca. Firma wskazuje m.in. na zwiększoną sprzedaż detaliczną w USA jako czynnik, który poprawił warunki rynkowe.

[www.mining.com]

do góry