Strona główna/O nas/Ze świata/Przedsiębiorstwo górnicze buduje farmę wiatrową w RPA

Przedsiębiorstwo górnicze buduje farmę wiatrową w RPA

25 Kwietnia 2024

Producent węgla Seriti Resources rozpoczął budowę największej farmy wiatrowej w Republice Południowej Afryki. Przemysł wydobywczy w RPA stara się zmniejszyć zależność od znajdującego się w trudnej sytuacji państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Eskom Holdings SOC.

RPA planuje przejść na czystsze źródła energii, ale stoi przed wyzwaniem w postaci złagodzenia skutków społecznych tego procesu. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie nowych miejsc pracy dla pracowników kopalń węgla.

W farmie wiatrowej o mocy 155 MW, położonej 20 km od należącej do Seriti Resources kopalni New Denmark, zatrudnienie ma znaleźć 800 osób. Budowa nowej farmy wiatrowej powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2026 r., co pomoże załatać niedobory starzejących się elektrowni węglowych Eskom, mających coraz większe trudności z zaspokojeniem popytu na energię elektryczną. Na szczęście bogata w węgiel prowincja Mpumalanga dysponuje nadwyżką, którą może wykorzystać sektor wydobywczy.

Jednostka Seriti Resources planuje w ciągu najbliższych kilku lat budowę infrastruktury zdolnej do dostarczenia 900 MW zielonej energii. Akcjonariusze Seriti, Standard Bank Group oraz Rand Merchant Bank sfinansują początkowy projekt powstania elektrowni wiatrowej, a firma „wykorzysta swój bilans”, aby rozpocząć budowę w grudniu br., a także zakupić podstawowy sprzęt, taki jak transformatory.

[www.mining.com]

do góry