Strona główna/O nas/Ze świata/RPA: 5 ofiar wybuchu w kopalni złota

RPA: 5 ofiar wybuchu w kopalni złota

18 Kwietnia 2016

W piątek 15 kwietnia br. w kopalni złota w prowincji KwaZulu-Natala doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło 5 górników nielegalnie wydobywających kruszec w zamkniętej części kopalni. 3 inne osoby związane z procederem aresztowano, a 8 udało się zbiec.

Właściciel zakładu górniczego został poinformowany o wypadku przez policję. Mimo że akcję poszukiwawczo-ratowniczą wszczęto natychmiast, w związku z wielkością i skomplikowanym układem kopalni dotarcie do miejsca zdarzenia zajęło ratownikom kilka godzin.

Na miejscu okazało się, że w części kopalni, w której prowadzone było nielegalne wydobycie, w wyniku użycia środków wybuchowych doszło do zawalenia się stropu. Ekipa ratownicza musiała przerwać akcję ratowniczą i ewakuować teren zakładu z powodu kolejnych zawałów.

Przedstawiciel właściciela zakładu górniczego przekazał, że według ustaleń 13 osób włamało się do zamkniętej części kopalni pod osłoną nocy, aby prowadzić nielegalne wydobycie. Podkreślił również, że działania osób trudniących się tym procederem stają się coraz bardziej niebezpieczne. Ludzie ci coraz częściej sięgają po broń i materiały wybuchowe oraz niszczą własność zakładów górniczych.

Mimo intensyfikacji kroków podjętych przeciwko nielegalnemu wydobyciu, rządowi RPA nie udaje się ograniczyć tego zjawiska. We wrześniu 2015 r. w opuszczonej kopalni złota w okolicy Johannesburga doszło do podobnego zdarzenia – zginęło 11 górników. Południowo-afrykańska Izba Górnicza szacuje, że nielegalne wydobycie kosztuje budżet RPA ok. 386 mln USD rocznie z tytułu utraconych przychodów.

do góry