Strona główna/O nas/Ze świata/Rosja: Naruszenia przepisów bezpieczeństwa w kopalniach (..)

Rosja: Naruszenia przepisów bezpieczeństwa w kopalniach Kuzbasu

1 Lipca 2008

Rosyjskie służby nadzoru górniczego (Rostiechnadzor) prowadzą kompleksową kontrolę bezpieczeństwa w kopalniach węgla w obwodzie kemerowskim. Jak informują służby prasowe Rostiechnadzoru, tylko w okresie od 23 do 27 czerwca br. w 20 kopalniach ujawniono 1106 naruszeń przepisów i wymogów bezpieczeństwa przemysłowego. W związku z tym cztery osoby prawne i 97 osób fizycznych ukarano grzywnami na łączną sumę 319 tys. rubli.

Ujawnione nieprawidłowości polegały przede wszystkim na naruszeniu przepisów przeciwpożarowych, zasad prowadzenia transportu linowego i przenośnikowego oraz zasad sporządzania dokumentacji technicznej. Niemal we wszystkich kontrolowanych kopalniach zwrócono uwagę na nieodpowiedni sposób prowadzenia instruktażu załogi w zakresie eksploatacji urządzeń odstawy węgla.

W dniu 12 czerwca br., z inicjatywy władz regionalnych, wprowadzono osobne przepisy dotyczące bezpiecznego prowadzenia robót górniczych we wszystkich 60 kopalniach węgla w Kuźnieckim Zagłębiu Węglowym. Wprowadzenie nowych przepisów ma związek z wypadkami, do których doszło w kopalniach tego rejonu na przełomie maja i czerwca br. Dla przykładu 30 maja br. w kopalni im. Lenina w Mieżduriecziensku na skutek zawału stropu wyrobiska zginęło 5 górników, natomiast 8 czerwca w kopalni im. Woroszyłowa w Prokopiewsku w wyniku wybuchu metanu oparzeń ciała doznało 7 osób.

do góry