Strona główna/O nas/Ze świata/Rosja: Naruszenie technologii eksploatacji węgla (..)

Rosja: Naruszenie technologii eksploatacji węgla przyczyną wypadku
w kopalni im. Woroszyłowa

3 Kwietnia 2009

Rosyjskie służby nadzoru górniczego (Rostechnadzor) ustaliły przyczyny wypadku, do którego doszło w lutym 2009 r. w kopalni im. Woroszyłowa w obwodzie kemerowskim, gdzie na skutek wybuchu metanu zginęły dwie osoby.

W dniu 14 lutego 2009 r. w kopalni im. Woroszyłowa wzrosła zawartość tlenku węgla w atmosferze kopalnianej i zaobserwowano oznaki pożaru. Następnie doszło do wybuchu metanu. Zginęło dwóch ratowników górniczych, którzy zjechali na dół, aby zbadać przyczyny zagrożenia.

Według rosyjskich służb nadzoru górniczego główną przyczyną zdarzenia było znaczne nagromadzenie się metanu w niewybranej części chodnika eksploatacyjnego, co wynikało z naruszenia technologii urabiania hydraulicznego i nieprawidłowości w zakresie konstrukcji tam.

Do innych przyczyn wypadku należało: prowadzenie robót poniżej rejonu ugaszonego pożaru, brak kontroli ogniska samozagrzewania się węgla, naruszenie zasad wentylacji, niepodjęcie właściwych działań po ujawnieniu pierwszych oznak samozagrzewania się węgla, nieprawidłowości w zakresie kontroli stanu zagrożeń w kopalni.

do góry