Strona główna/O nas/Ze świata/Rumunia: muzeum i park rozrywki w kopalni soli

Rumunia: muzeum i park rozrywki w kopalni soli

8 Sierpnia 2014

Olbrzymia kopalnia soli Salina Turda zlokalizowana w Transylwanii to największe na świecie muzeum historii górnictwa soli i podziemny park rozrywki.
Na trzech głębokościach pod ziemią można zapoznać się ze sposobami wydobywania soli na przestrzeni wieków, oglądać historyczne sprzęty i drewniane maszyny używane niegdyś do eksploatacji (w kopalni nie stosowano materiałów wybuchowych) i podziwiać imponujące formacje skalne. Dodatkowe atrakcje to m.in. możliwość gry w minigolfa, kręgle, piłkę nożną czy pływania łódką po podziemnym jeziorze. Można również posłuchać koncertów w podziemnym amfiteatrze.
W Salina Turda zaczęto eksploatować sól w XVII w., choć istnieją przypuszczenia, że wydobywaniem tej kopaliny na okolicznych terenach trudniono się już za czasów imperium rzymskiego. Kopalnia została zamknięta w 1932 r., a 60 lat później udostępniono ją dla ruchu turystycznego. Środki Unii Europejskiej pozwoliły na gruntowną przebudowę, a wzorce w dziedzinie rozwiązań związanych z udostępnianiem tras turystycznych czerpano z doświadczeń Kopalni Soli "Wieliczka".

do góry