Strona główna/O nas/Ze świata/Stare kopalnie węgla mogą zyskać drugie życie jako (..)

Stare kopalnie węgla mogą zyskać drugie życie jako dostarczyciele zielonej energii

15 Stycznia 2021

Australia bada możliwość przekształcenia nieczynnej podziemnej kopalni węgla w elektrownię z pompą wodną. To część szerszych działań mających na celu ponowne wykorzystanie wycofywanych z eksploatacji składowisk paliw kopalnych do wytwarzania energii odnawialnej.

Próba pilotażowa o wartości 9,9 miliona dolarów prowadzona jest w kopalni Newstan Colliery w Fassifern, około 140 kilometrów na północny wschód od Sydney. W razie powodzenia przedsięwzięcia pn. Test Newstan obejmie ono dziesiątki wygasających kopalni, które zostaną zamknięte w nadchodzących dziesięcioleciach, zgodnie z wytycznymi Australijskiej Agencji Energii Odnawialnej.

Badania sprawdzą, czy zakład Centennial Coal Co., w pobliżu jeziora Macquarie, może obsługiwać elektrownię szczytowo-pompową o mocy 600 MW. Wyniki pokażą również, czy podobne tereny poprzemysłowe, w tym inne obszary działalności węglowej, mogą zawierać odnawialne źródła energii.

- Zmieniając przeznaczenie starych obiektów i wykorzystując ich funkcje, możemy udostępnić online więcej projektów dotyczących czystej energii, które obniżają niską emisję - powiedział australijski minister ds. Energii i redukcji emisji Angus Taylor.

Australia spotkała się z międzynarodową krytyką z racji wsparcia dla paliw kopalnych oraz odmowy premiera Scotta Morrisona dotyczącej ustalenia harmonogramu osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.

Elektrownie wodne szczytowo-pompowe mają ogromne możliwości magazynowania energii, mogą pomóc w podtrzymaniu sporadycznego wytwarzania prądu z elektrowni wiatrowych i słonecznych.

Test Newstan jest jednym z kilku podobnych projektów w Australii. Genex Power Ltd. planuje zainstalowanie elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 250 MW w dawnej kopalni złota w Queensland, wraz z wykorzystaniem energii słonecznej i wiatrowej. W dawnej kopalni węgla Drayton w Nowej Południowej Walii firma Malabar Resources uzyskała zgodę na budowę 25-megawatowej farmy słonecznej.

[www.mining.com]

do góry