Strona główna/O nas/Ze świata/Strajki górników w Chile

Strajki górników w Chile

29 Czerwca 2007

W poniedziałek 25 czerwca br. rozpoczęły się strajki pracowników górniczych firm usługowych w pięciu zakładach należących do Codelco, największego producenta miedzi na świecie (ok. 10% światowego wydobycia). Pierwszego dnia protestów górnicy w celu opóźnienia produkcji blokowali wjazdy do kopalń podpalając autobusy i opony. Aresztowano kilkudziesięciu protestujących.
Pracownicy żądają podwyżki płac w związku ze wzrostem cen miedzi niemal o 300% w ciągu ostatnich 3 lat. Chcą zbliżenia swoich płac do płac załogi własnej kopalni (ok. 17 300 osób).
Codelco i związki zawodowe podają różne liczby strajkujących. Przewodniczący związków zawodowych pracowników przemysłu miedziowego poinformował, że w protestach uczestniczy ok. 28 000 z 30 300 pracowników firm usługowych. Codelco, którego właścicielem jest rząd chilijski podaje natomiast, że strajkuje tylko ich niewielka część.
Pracownicy firm usługowych są zatrudniani do wykonywania zadań związanych z transportem, zaopatrzeniem, rozwojem infrastruktury, konserwacją maszyn i urządzeń górniczych oraz rozbudową kopalń.

Źródło: www.mining-journal.com

do góry