Strona główna/O nas/Ze świata/Testowanie bezemisyjnego sprzętu górniczego

Testowanie bezemisyjnego sprzętu górniczego

20 Października 2020

Producent sprzętu Epiroc wraz z Miner Agnico Eagle Finland poinformowali, że zasilane bateryjnie maszyny pracujące w kopalni Agnico Kittilä (północna Finlandia), w pobliżu koła podbiegunowego, przeszły test w trudnych warunkach. Według wymienionych firm urządzenia podlegające testom wykazały się wytrzymałością w warunkach polarnych, tym samym potwierdzając swoją niezawodność oraz zwiększoną wydajność.

W oświadczeniu medialnym prezes oddziału Epiroc Underground Sami Niiranen przekazał, że firma ma ambicje, aby produkować najbardziej ekologiczne maszyny na świecie i stać się wiodącym dostawcą bezemisyjnych pojazdów elektrycznych z akumulatorami. Z kolei Tommi Kankkunen - dyrektor generalny kopalni Kittilä - ogłosił, że: - Korzyści wynikające ze stosowania akumulatorów elektrycznych to oczywiście redukcja zużycia paliw kopalnych i zmniejszenie naszego śladu węglowego, ale także postępy w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa naszych pracowników.

Kittiläa jest największą w Europie kopalnią złota. Każdego roku wydobywa się w niej około 1,6 mln ton rudy, to daje około 212 000 uncji złota. Na podstawie obecnej wielkości pozyskiwanego surowca przewiduje się, że zasoby rudy w tej kopalni pozwolą na eksploatację złota do 2035 roku.

[www.mining.com]

do góry