Strona główna/O nas/Ze świata/Turcja: protest dla bezpieczeństwa

Turcja: protest dla bezpieczeństwa

25 Listopada 2013

300 górników zabarykadowało się w piątek 22 listopada br. w podziemnej kopalni węgla w prowincji Zonguldak, żądając polepszenia warunków pracy i wprowadzenia odpowiednich środków bezpieczeństwa w zakładzie. Strajk rozpoczęli pracownicy zatrudnieni na zmianie nocnej. Do nich dołączyli koledzy ze zmiany porannej.
Jako jedną z przyczyn strajku górnicy wymieniają kiepskie warunki pracy, w tym późne przyjazdy karetek w przypadku zaistnienia niebezpiecznych zdarzeń w kopalni.
Zonguldak, najważniejsze zagłębie przemysłu węglowego w Anatolii, okryło się niechlubną sławą, jeśli chodzi o wypadki w górnictwie.
We wrześniu br. 2 górników cudem uniknęło śmierci w chodniku, w którym doszło do zawału stropu. Wcześniej w tym roku 8 górników zmarło wskutek zatrucia gazem. W 2010 r. 30 górników zginęło uwięzionych pod ziemią po wybuchu gazu. Do najpoważniejszej katastrofy górniczej doszło w Zonguldak w 1992 r. Zginęło w niej 270 osób.
Jak podają media, Turcja odnotowuje najgorsze wskaźniki wypadkowości w górnictwie w Europie i trzecie na świecie. W okresie od 1991 do 2008 r. w tym kraju straciło życie 2 554 górników.

do góry