Strona główna/O nas/Ze świata/USA: konkurs na imię dla kombajnu tunelowego

USA: konkurs na imię dla kombajnu tunelowego

24 Listopada 2015

Wydział transportu hrabstwa Los Angeles zorganizował konkurs na imię dla kombajnu tunelowego, który na początku przyszłego roku ma zacząć drążyć tunel linii metra pod tym amerykańskim miastem.

Tradycja nazywania kombajnów tunelowych kobiecymi imionami jest związana z rozprzestrzeniającym się od XV w. wśród górników kultem św. Barbary. Modlitwa do tej świętej miała bronić ludzi pracujących w kopalniach przed niebezpieczeństwami czyhającymi pod ziemią.

Najsłynniejszym kombajnem tunelowym jest „Wielka Bertha”, która od dwóch lat tkwi pod Seattle z powodu awarii. Nazwano go na cześć pierwszej kobiety – burmistrz tego miasta Berthy Knight Landes, piastującej funkcję w latach 1926-1928. Imiona nadawane kombajnom tunelowym często nawiązują do znanych postaci kobiet: królowych, badaczek, pionierek, działaczek społecznych i politycznych.

Wśród zgłoszonych do konkursu są m.in.: pierwsza kobieta – kierowca autobusu w Los Angeles (Lorena Weaver), była pierwsza dama (Eleanor Roosevelt), bohaterka wojny secesyjnej (Harriet Tubman), pierwsza Amerykanka w kosmosie (Sally Ride) oraz legenda Ruchu na Rzecz Obrony Praw Cywilnych (Rosa Parks).

do góry