Strona główna/O nas/Ze świata/Vulcan Energy wydobędzie o 60% więcej niemieckiego litu

Vulcan Energy wydobędzie o 60% więcej niemieckiego litu

13 Kwietnia 2023

Vulcan Energy Resources, jedno z nielicznych przedsiębiorstw górniczych wydobywających lit w Europie, ogłosiło, że planuje pozyskać taką ilość litu, aby Niemcy mogły produkować do 500 000 pojazdów elektrycznych rocznie.

Australijska firma zamierza produkować 24 000 ton monohydratu wodorotlenku litu (LHM) rocznie do 2027 r. Tak zakłada studium wykonalności dla pierwszej fazy projektu litu wolnego od CO2 w Upper Rhine Graben. Liczba ta oznacza wzrost o 60% w porównaniu ze wstępnym studium wykonalności, w którym poziom wydobycia szacowano na 15 000 ton.

Firma z Perth zamierza również przeznaczyć 1,5 miliarda euro na nakłady inwestycyjne na rozszerzenie wydobycia wodorotlenku litu oraz budowę komercyjnych zakładów dla jeszcze niezatwierdzonej technologii.

Vulcan Energy Resources twierdzi, że koszty produkcji tony monohydratu wodorotlenku litu wyniosą około 4359 euro (4663 dolarów amerykańskich). Można to porównać do kosztów w innych regionach świata, takich jak Ameryka Łacińska, gdzie produkcja tony wyceniana jest na ponad 5000 euro (5345 dolarów amerykańskich).

Uważa się, że w dolinie Górnego Renu na południowym zachodzie Niemiec znajdują się jedne z największych rezerw litu w Europie. Jest to potencjalnie bardzo potrzebne dobrodziejstwo dla niemieckiej, „zielonej” transformacji.

W styczniu br. Berlin ogłosił, że do 2030 r. po niemieckich drogach będzie jeździć 15 milionów pojazdów elektrycznych, a 80% energii elektrycznej ma pochodzić z energii odnawialnej. Z kolei Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) uważa, że pojazdy elektryczne muszą stanowić 60% samochodów sprzedawanych rocznie do 2030 r., jeśli do 2050 r. mają zostać osiągnięte cele zerowej emisji netto.

Niemieckie plany dotyczące zielonych źródeł energii oraz pojazdów elektrycznych są zgodne z dążeniami Komisji Europejskiej do zmniejszenia zależności od dostaw surowców mineralnych z Chin i Rosji. Producenci samochodów, firmy Stellantis, Renault i Volkswagen, podpisali już umowy na dostawy z Vulcan Energy Resources.

[www.mining.com]

do góry