Strona główna/O nas/Ze świata/W ukraińskim obwodzie ługańskim rośnie śmiertelność (..)

W ukraińskim obwodzie ługańskim rośnie śmiertelność wśród górników

8 Stycznia 2007

Według ukraińskiej inspekcji przemysłowej i górniczej (Gospromgornadzor) w 2006 r. w kopalniach obwodu ługańskiego zginęło 55 górników, to jest o 15% więcej niż w 2005 r.

Jak donosi "Deutsche Welle", specjaliści z ługańskiego terenowego oddziału inspekcji przemysłowej i górniczej uważają, że główną przyczyną śmierci górników jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad prowadzenia robót. Przykładowo w sierpniu 2006 r. w czasie wybuchu w kopalni "Suchodolskaja-Wostocznaja" zginęło 6 górników, z których 5 nie miało przy sobie sprzętu ucieczkowego.

Ponadto, jak twierdzi jeden z liderów ukraińskich związków zawodowych, podstawową przyczyną obecnego stanu bezpieczeństwa w górnictwie jest system wynagrodzeń, który wymusza na pracownikach generowanie zysku kosztem bezpieczeństwa. Ponadto przedsiębiorcy nie zapewniają górnikom wystarczającej ilości sprzętu bhp. Na potwierdzenie swoich słów przedstawiciel związkowców zauważył, że w kopalniach państwowego przedsiębiorstwa "Ługanskugol" potrzeby w zakresie wyposażenia górników w środki ochrony osobistej, w tym odzież roboczą i obuwie, są zaspokojone na poziomie około 30 %.

Żródło: http://news.liga.net

do góry