Strona główna/O nas/Ze świata/Złoto, srebro i żelazo z Wielkiego Wybuchu

Złoto, srebro i żelazo z Wielkiego Wybuchu

27 Grudnia 2018

Naukowcy z University of Western Australia przeprowadzili badania i ustalili, że mimo domniemania gwałtownego przebiegu Wielkiego Wybuchu grupa szlachetnych metali powstała o wiele wolniej. Według profesorów Snezhana Abarzhi i Annie Naveh z UWA's School of Mathematical Sciences, mimo znacznej prędkości zachodzących wtedy zjawisk, nie były one tak burzliwe, jak wcześniej sądzono.

Tradycyjnie uważa się, że wybuch był związany z mechanizmem przekazywania i akumulacji energii, w wyniku czego powstały pierwiastki – powiedział Abarzhi w komunikacie prasowym. – Jednak nasze badania wykazały, że był to w rzeczywistości powolny proces, w którym akumulowana energia spowodowała powstanie na przykład żelaza, złota i srebra z atomów wytwarzanych przez Wielki Wybuch.

Jak powszechnie wiadomo teoria Wielkiego Wybuchu sugeruje, że poprzez proces ekspansji i eksplozji powstał gaz wodorowy, który doprowadził do narodzin gwiazd, a ich śmierć (supernowa) doprowadziła do powstania minerałów i oczywiście życia.

Naukowcy z UWA wierzą, że ich odkrycia kwestionują wcześniejsze koncepcje ogólnych wyników Wielkiego Wybuchu i przybliżają ich do zrozumienia, jak powstało życie.

do góry