Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/25-lecie Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

25-lecie Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

21 Stycznia 2016

20 stycznia br. prezes WUG Mirosław Koziura uczestniczył w inauguracji obchodów 25-lecia działalności Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jubileuszowa gala odbyła się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Gościem honorowym uroczystości był wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
GIPH jest organizacją samorządu gospodarczego. Zrzesza producentów węgla kamiennego i brunatnego oraz maszyn i urządzeń, a także przedsiębiorstwa świadczące usługi dla górnictwa i placówek naukowo-badawczych. Skupione w GIPH firmy zatrudniają łącznie ok. 97 tys. osób.
Prezes WUG składając jubileuszowe gratulacje powiedział m.in., że Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wspiera i promuje polskie górnictwo. Jednym z elementów, który łączy GIPH z nadzorem górniczym są działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych. Wymierność tej współpracy skutkuje w ostatnim czasie poprawą bezpieczeństwa pracy, a rok 2015 był jednym z najbardziej korzystnych od kilkudziesięciu lat pod względem liczby zdarzeń i wypadków. Podkreślił przy tym, że ten efekt to ciągle za mało, ponieważ celem nadzoru górniczego jest „zero wypadków w górnictwie”. Dziękując za dotychczasową współpracę życzył GIPH wielu dalszych sukcesów i powodzenia w realizacji wszystkich zamierzeń.
Jak podkreślał w okolicznościowym wystąpieniu prezes GIPH Janusz Olszowski, organizacja ta od początku swego istnienia zajmowała się najważniejszymi sprawami dla całej branży górniczej oraz okołogórniczej. Jej celem strategicznym zawsze było przeciwstawianie się antywęglowej i antygórniczej polityce kreowanej na szczeblu Unii Europejskiej i krajowym.

do góry