Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Dąb dla upamiętnienia 1050. rocznicy chrztu Polski i (..)

Dąb dla upamiętnienia 1050. rocznicy chrztu Polski i pacyfikacji kopalni „Wujek”

13 Kwietnia 2016

Prezes WUG Mirosław Koziura uczestniczył 13 kwietnia br. w uroczystości  posadzenia dębu jubileuszowego upamiętniającego 1050. rocznicę chrztu Polski i 35. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Symboliczne drzewko będzie rosło w pobliżu Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie.

Ceremonia sadzenia jubileuszowego dębu zgromadziła liczne grono parafian i młodzieży szkolnej oraz reprezentacje duchowieństwa Archidiecezji Katowickiej, władz wojewódzkich i miejskich, górnictwa, policji, straży pożarnej, leśników, służb mundurowych, a także rodzin górników, którzy stracili życie podczas krwawych wydarzeń w KWK „Wujek”. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył arcybiskup Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki podczas nabożeństwa podkreślił, że historia uczy życia. Przypomniał, że Górnoślązacy wpisali się bohatersko w losy ojczyzny m.in. powstaniami śląskimi oraz poświęceniem i codzienną ciężką pracą. Podkreślił, że mieszkańcy Śląska zasługują na dobre słowo, uznanie i sprawiedliwą pomoc. Powiedział, że „dziś dębem upamiętnimy chrzest Polski i wasz, Bracia Górnicy, chrzest krwi”. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II podkreślił, że trzeba przypomnieć sobie i Europie, co naród polski wniósł w rozwój człowieka i człowieczeństwa oraz co również wnosi dzisiaj.

do góry