Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/KHW: Zgazowanie węgla

KHW: Zgazowanie węgla

3 Kwietnia 2014

Mirosław Koziura, wiceprezes wykonujący obowiązki prezesa WUG uczestniczył w konferencji dotyczącej eksperymentu podziemnego zgazowania węgla w katowickiej kopalni "Wieczorek", która odbyła się 2 kwietnia br. w KHW.
Podczas spotkania zaprezentowano wyniki prowadzonej od kilku dni próby przemysłowego zastosowania znanej od lat technologii umożliwiającej lepsze wykorzystanie polskiego węgla. Ten pionierski eksperyment w czynnej kopalni w Polsce jest prowadzony za pomocą pilotażowej instalacji, która została wykonana przez Główny Instytut Górnictwa i WUG. Celem badawczym jest sprawdzenie oddziaływania procesu zgazowania węgla na otoczenie. Ponadto chodzi o sprawdzenie praktycznych możliwości sterowania procesem, w tym zatrzymywania go na dowolnym etapie.
Podczas seminarium naukowego, m.in. z udziałem wojewody śląskiego Piotra Litwy i metropolity katowickiego abp Wiktora Skorca, zaprezentowano także projekt utworzenia Górniczej Kalwarii na hałdzie "Maria" w Katowicach- Murckach. Ma ona upamiętniać ofiary górniczych katastrof oraz przymusowej pracy w kopalniach.

do góry