Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Konkurs dla dziennikarzy

Konkurs dla dziennikarzy

20 Grudnia 2012

Po raz trzeci w imieniu kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego oraz Fundacji Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego, która działa przy WUG, zapraszamy dziennikarzy do udziału w konkursie KARBIDKA.
Na laureatów czekają cztery równorzędne nagrody pieniężne - po 1600 zł każda, do których dołączone będą symboliczne karbidki i dyplomy.
Dziennikarska karbidka nawiązuje do historycznej lampki górniczej. Organizatorzy konkursu są przekonani, że media publiczne mogą być edukacyjnym kagankiem w upowszechnianiu dobrych praktyk w górnictwie. Przestrzeganie zasad BHP w zakładach wydobywających różnorodne kopaliny jest na wagę życia niejednego człowieka. Eksploatacja złóż z poszanowaniem środowiska decyduje o jakości życia mieszkańców gmin górniczych. Rola nadzoru górniczego w podwyższaniu standardów bezpieczeństwa pracy wzrasta dzięki popularyzacji jej efektów. Dziennikarze podejmujący takie tematy mogą ubiegać się o konkursowe laury. Karbidki przyznawane są za promocje szeroko rozumianego bezpieczeństwa pracy ponad 200 tys. osób zatrudnionych w przemyśle wydobywczym w Polsce czyli w: górnictwie podziemnym, odkrywkowym i otworowym.
Konkurs ma zasięg ogólnopolski. Mogą w nim uczestniczyć dziennikarze prasy, radia i telewizji regionalnych i ogólnopolskich, a także redakcji portali internetowych, których artykuły, audycje lub programy dotyczące bezpieczeństwa w górnictwie zostały rozpowszechnione w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r. Organizatorami Konkursu, podobnie jak w poprzednich edycjach, jest Wyższy Urząd Górniczy oraz Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. Wacława Cybulskiego, która działa przy WUG.
Laureaci zostaną wyłonieni przez Kapitułę Konkursu na podstawie nadesłanych wraz z kartą zgłoszeniową publikacji do dnia 25 stycznia 2013 roku.

Prace konkursowe należy przesyłać na adres: Gabinet Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, ul. Poniatowskiego 31, 40-055 Katowice. Z dopiskiem Konkurs "Karbidka". Zgłoszenia można złożyć osobiście w GP, pok. 30.

Prace dziennikarskie będą oceniane na podstawie listy publikacji z podaniem daty i nazwy programu, tytułu gazety lub czasopisma oraz kopii zgłaszanych do konkursu materiałów na płytach DVD lub CD, do których należy dołączyć formularz zgłoszeniowy.
Ogłoszenie wyników nastąpi w nieprzekraczalnym terminie do 10 lutego 2013 r. 
W ubiegłym roku Kapituła Konkursu przyznała nagrody w dwóch kategoriach. Laureatami w kategorii prasa i portale internetowe zostali: Karolina Baca z Rzeczpospolitej, Kajetan Berezowski z Trybuny Górniczej i portalu NETTG, Sławomir Starzyński z Nowego Górnika. W kategorii radio i telewizja nagrodę otrzymała Monika Krasińska z Radia Katowice, która jest także laureatką pierwszej edycji KD Karbidka za 2010 r. Laureatami pierwszej edycji, zorganizowanej w 2010 r, oprócz Moniki Krasińskiej byli: Marek Błoński z Polskiej Agencji Prasowej, Jerzy Chromik z Trybuny Górniczej i portalu NETTG, Aldona Minorczyk-Cichy z Dziennika Zachodniego, Polska The Times.

Pliki do pobrania:


Formularz zgłoszeniowy


Regulamin konkursu

do góry