Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Narada z kierownikami działów wentylacji podziemnych (..)

Narada z kierownikami działów wentylacji podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny

25 Listopada 2014

W siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego 25 listopada br., w ramach realizacji "Strategii działania urzędów górniczych na lata 2010-2014" i "Planu operacyjnego urzędów górniczych na rok 2014", odbyła się narada z kierownikami działów wentylacji podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Departament Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego, a przewodniczył mu dyrektor Departamentu GPO Zbigniew Rawicki.
W trakcie narady omówiono:
- stan wypadkowości w podziemnych zakładach górniczych w 2014 r.,
- przyczyny pożarów oraz zapaleń metanu zaistniałych w latach 2013-2014,
- wstępne ustalenia okoliczności zapalenia metanu i wypadku zbiorowego zaistniałego w dniu 6.10.2014 r. w KHW S.A. KWK ,,Mysłowice - Wesoła" Ruch ,,Wesoła".
Ponadto zaproszeni wykonawcy zadań badawczych prowadzonych w ramach strategicznego projektu badawczego "Poprawa bezpieczeństwa w kopalniach", finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, przedstawili wyniki z ich realizacji. Omówiono wyniki następujących zadań:
- "Opracowanie zasad pomiarów i badań parametrów powietrza kopalnianego dla oceny zagrożenia metanowego i pożarowego w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny",
- "Poprawa efektywności odmetanowania górotworu w warunkach dużej koncentracji wydobycia w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny",
- "Opracowanie zasad zatrudniania pracowników w warunkach zagrożenia klimatycznego
w podziemnych zakładach górniczych".

do góry