Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Niedozwolone ciągnięcie wozów

Niedozwolone ciągnięcie wozów

30 Grudnia 2008

Przyczyną wypadku śmiertelnego, do którego doszło w dniu 12 grudnia 2008 r. w KWK "Bielszowice", było przetaczanie wozów pociągu osobowego w niedozwolony sposób.

Maszynista lokomotywy, prowadząc przewóz ludzi, zatrzymał pociąg przed stacją osobową na poziomie 840 m. Po opuszczeniu pociągu przez załogę próbował ustawić wagony przy jednym z peronów. W tym celu łańcuchem zakończonym hakami połączył urządzenie zderzakowo-pociągowe lokomotywy z prowadnicą drzwi pierwszego wozu osobowego. Następnie pociągnął wozy lokomotywą przemieszczającą się po sąsiednim torze. Zatrzymał lokomotywę, wszedł na międzytorze i próbował odczepić hak łańcucha od przetaczających się wozów osobowych. Łańcucha nie udało się odczepić. Przemieszczający się skład spowodował naprężenie łańcucha i wykolejenie się dwóch kolejnych wozów. Pierwszy z nich docisnął maszynistę do korpusu lokomotywy. W wyniku doznanych obrażeń nastąpił jego zgon.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ciągnięcie wozów lokomotywą z sąsiedniego toru jest niedozwolone. Wypadek był skutkiem wykonywania czynności "na skróty" z pominięciem ustalonych zasad.do góry