Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/O wydobywaniu wód leczniczych na konferencji naukowej

O wydobywaniu wód leczniczych na konferencji naukowej

14 Czerwca 2010
W dniach 10–11 czerwca 2010 r. odbyła się konferencja naukowa, zorganizowana przez Hydrogeotechnikę Sp. z o.o. w Kielcach. Wiodącym tematem konferencji były: "Wody siarczkowe w rejonie Buska–Zdroju".

W konferencji wzięli udział m.in. Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz przedstawiciele: Ministerstwa Zdrowia, Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach, administracji geologicznej Województwa Świętokrzyskiego, Państwowego Instytutu Geologicznego i wyższych uczelni.

Referaty, dotyczące zagadnienia rozwoju górnictwa w zakresie wydobywania wód leczniczych w rejonie Buska-Zdroju, wygłosili naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Państwowego Instytutu Geologicznego z oddziałów regionalnych w Kielcach i w Krakowie.

Najwięcej uwagi prelegenci poświęcili budowie geologicznej synklinorium (rozległy zespół fałdów o zasięgu regionalnym, obniżony w stosunku do otoczenia) Miechowskiego, ukształtowaniu złóż leczniczych wód siarczkowych "Las Winiarski" i "Busko-Północ", pochodzeniu i powstaniu wód mineralnych rejonu Buska-Zdroju, odnawialności zasobów i więzi hydraulicznych poziomów wodonośnych w rejonie Buska-Zdroju oraz zagrożeń jakości leczniczych wód siarczkowych.
do góry