Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Pożar w KWK Kazimierz-Juliusz

Pożar w KWK Kazimierz-Juliusz

26 Października 2012

26 października br. w ZG KWK "Kazimierz – Juliusz" Sp. z o. o. w Sosnowcu doszło do pożaru endogenicznego. 68 górników zostało wycofanych z pokładu 510 na poziomie IV ( - 306 m). Nikt nie odniósł obrażeń. Górnicy zostali wyprowadzeni z rejonu zagrożenia bez użycia aparatów ucieczkowych.

Przyczyną pożaru endogenicznego był samozapłon węgla w stropie wyrobiska. Trwa akcja ratownicza. Wykonane zostaną dwa korki podsadzkowe na bazie tam bezpieczeństwa.

Pożary są jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa pracy górników w podziemnych kopalniach. Mogą pojawić się na skutek samozapłonu węgla (pożar endogeniczny) lub na skutek przyczyny zewnętrznej (pożar egzogeniczny). W ostatnich latach bardziej dokuczliwe dla zakładów górniczych są przypadki samozapalenia się węgla na skutek utleniania się w warunkach uniemożliwiających odprowadzanie energii cieplnej.

W 2011 roku w polskich kopalniach węgla kamiennego gaszono pożary siedem razy, w tym sześć endogenicznych. W latach 2009-2010 było łącznie 17 akcji pożarowych. Cztery z nich ugaszono w krótkim czasie (w ciągu 2-3 dni). Pozostałe zdołano opanować dopiero po zamknięciu rejonów specjalnymi tamami. Średni okres akcji pożarowych wynosił siedem dni. Najdłużej – 18 dni – trwało gaszenie pożaru w KWK "Murcki-Staszic" ( maj 2010 r.). Rekordowo długie pożary zdarzyły się w KWK "Staszic" (14-dniowy w maju 2009 r.) i KWK "Pniówek" (10-dniowy w grudniu 2009 r.).

Pożary endogeniczne są niebezpieczne dla górników przede wszystkim ze względu na koncentrację gazów groźnych dla życia i zdrowia ludzi. Są one specyficzne dla górnictwa. Przeważnie nie towarzyszą im płomienie. Ich symptomem jest zadymienie i wzrost stężenia tlenku węgla w atmosferze kopalnianej.

do góry