Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Tereny pogórnicze, czyli miejsca z potencjałem

Tereny pogórnicze, czyli miejsca z potencjałem

26 Czerwca 2026

25 czerwca w Sosnowcu, na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego odbyła się druga edycja konferencji „Przyszłość terenów pogórniczych”.

Przedstawiciele branży wydobywczej, administracji państwowej, nauki oraz organizacji środowiskowych, a także samorządowcy rozmawiali o tym, jak gospodarowanie zasobami kopalin pogodzić z potrzebami społecznymi, ekonomicznymi i przyrodniczymi. Referatów wysłuchało blisko 300 osób.

Wydarzenie otworzył prof. Krzysztof Szopa, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Gości przywitali również prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa oraz dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego − PIB prof. Krzysztof Szamałek.

- Temat konferencji, w obliczu zachodzącej transformacji gospodarczej i energetycznej, jest coraz bardziej aktualny i dotyczy nie tylko obszaru Górnego Śląska. Strona społeczna zaczyna dostrzegać, że bogata infrastruktura zamykanych kopalń węglowych może być wykorzystana np. do rozwoju nowych technologii. Tutaj, w Zagłębiu, poradzono sobie z przywróceniem do życia terenów pokopalnianych - mówił Piotr Litwa.

- Takie spotkania jak dzisiaj to doskonała przestrzeń do dialogu i szukania porozumienia pomiędzy zwolennikami ścisłej ochrony środowiska a zwolennikami używania elementów środowiska naturalnego do rozwoju cywilizacyjnego, niezbędnego do zaspokojenia potrzeb człowieka - dodał prof. Krzysztof Szamałek.

Potwierdzeniem tych spostrzeżeń były referaty, pokazujące m.in. przykłady udanej rewitalizacji terenów poeksploatacyjnych. Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że tereny pogórnicze należy traktować jako miejsca z potencjałem, zawierające wartościową infrastrukturę, które z powodzeniem mogą być wykorzystane w celach gospodarczych, jak i turystyczno-rekreacyjnych.

Organizatorami konferencji byli: Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Wyższy Urząd Górniczy oraz Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Energii, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Sosnowca, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Rektor Politechniki Śląskiej oraz Rektor Politechniki Wrocławskiej.

do góry