Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Uczestnik akcji "Wybierz sobie Mikołaja" z wizytą w WUG

Uczestnik akcji "Wybierz sobie Mikołaja" z wizytą w WUG

24 Stycznia 2014

Edward Tomczyk, uczestnik tegorocznej, XIII akcji "Wybierz sobie Mikołaja", organizowanej przez redakcję Polska Dziennik Zachodni, gościł dzisiaj w WUG. Został zaproszony przez dr. inż. Piotra Litwę, prezesa WUG, który obdarował go prezentem 10 stycznia br., podczas gali w Teatrze Nowym w Zabrzu.
Edward Tomczyk przez 40 lat był związany z górnictwem. Jest jednym z twórców lampy nahełmnej RC-12 M, pierwszej polskiej produkcji, którą można jeszcze spotkać w niektórych kopalniach. Pracował w rożnych firmach wspierających rozwój górnictwa węglowego w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Jego nazwisko pojawia się m.in. wśród osób rozbudowujących kopalnie "Brzeszcze" i "Piast". Od 1981 roku jest emerytem, ale w dalszym ciągu interesuje się górnictwem. Z uwagą śledzi zmiany organizacyjne i technologiczne w branży wydobywczej. Na spotkanie z prezesem WUG przyniósł wiele swoich zawodowych pamiątek.
Prezes WUG naświetlił Edwardowi Tomczykowi zmiany zachodzące w nadzorze górniczym i przemyśle wydobywczym. Podczas spotkania zaprezentowano także historię nadzoru górniczego, film promujący polskie górnictwo oraz zbiory Izby Tradycji WUG.
Sędziwy mieszkaniec Katowic w październiku będzie obchodził 81 urodziny i – jak zapowiedział - zamierza po raz kolejny uczestniczyć w mikołajkowej akcji DZ.

do góry