Wizyta delegacji WUG w Cottbus i Schwarze Pumpe
1 Grudnia 2008W dniach 27–28 listopada 2008 r. Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura złożył wizytę w Krajowym Urzędzie ds. Górnictwa, Geologii i Surowców Brandenburgii w Cottbus oraz w należącej do koncernu Vattenfall elektrowni w Schwarze Pumpe. W skład delegacji WUG weszli także główni specjaliści Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem WUG: Bogusława Madej i Ireneusz Grzybek. Spotkanie, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Czeskiego Urzędu Górniczego, było poświęcone problematyce przemysłowego zatłaczania dwutlenku węgla do górotworu. Do wizyty doszło w związku z postanowieniami deklaracji o współpracy podpisanej w dniu 10 września br. przez szefów urzędów górniczych Niemiec (Brandenburgii i Saksonii), Polski i Republiki Czeskiej.
W pierwszym dniu wizyty odbyło się spotkanie robocze w Krajowym Urzędzie ds. Górnictwa, Geologii i Surowców Brandenburgii. Otworzył je Prezes Klaus Freytag, który przedstawił także prezentację na temat obowiązujących w Brandenburgii zasad udzielania koncesji na zatłaczanie i magazynowanie w górotworze dwutlenku węgla, na przykładzie projektu badawczego realizowanego w Ketzin. Ponadto prof. Frank Schilling z centrum badawczego „Geo-data” w Poczdamie zaprezentował pierwsze wyniki wspomnianego projektu. Następnie odbyła się dyskusja wokół omówionych zagadnień.
W drugim dniu przedstawiciele WUG złożyli wizytę w elektrowni w Schwarze Pumpe, gdzie zapoznali się z pilotażowym projektem sekwestracji CO2 w oparciu o technologię OxyFuel.
Uruchomiona przez koncern Vattenfall, w pierwszej dekadzie września br., instalacja służy wychwytywaniu i składowaniu CO2 powstałego podczas spalania węgla brunatnego w elektrowni. Elektrownia w Schwarze Pumpe wytwarza moc 1600 MW i należy do najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie (wykorzystuje energię pierwotną węgla w niemal 41 procentach).