Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/"Ziemowit" najbezpieczniejszą kopalnią

"Ziemowit" najbezpieczniejszą kopalnią

25 Lutego 2010
Dzisiaj, podczas odbywającej się w Krakowie Szkoły Eksploatacji Podziemnej, ogłoszono wyniki konkursu "Bezpieczna Kopalnia". Spośród 30 funkcjonujących obecnie zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny na ten prestiżowy tytuł najbardziej zasłużyła KWK "Ziemowit", należąca do Kompanii Węglowej S.A.

Wielka Kapituła Konkursu "Bezpieczna Kopalnia" obradowała 18 lutego br. w siedzibie WUG. Drugie miejsce przyznano KWK "Bolesław Śmiały" i ZG "Piekary". Trzecią lokatę uzyskała KWK "Kazimierz Juliusz". Podobnie jak w poprzednich latach, nie przyznano nagród w kategorii kopalń rud miedzi, ponieważ nie spełniły konkursowych kryteriów. W rankingu kopalń KGHM "Polska Miedź" pierwsze miejsce należy do ZG "Lubin", drugie do ZG "Polkowice-Sieroszowice", a trzecie do ZG "Rudna".

Kapituła wyłania zwycięzców w oparciu o następujące kryteria:
  • brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnich trzech latach (2009, 2008 i 2007) w zgłoszonym do konkursu zakładzie górniczym,
  • ilość wypadków lekkich w 2009 r.,
  • ilość kolejnych dni bez wypadku,
  • liczba załogi ogółem, w tym pod ziemią,
  • wielkość wydobycia (tys. ton na dobę).
W rankingu kopalń rud miedzi kryteria są podobne. Niestety specyfika zagrożeń powoduje, że w zakładach KGHM co roku dochodzi do wypadków śmiertelnych lub ciężkich. Z tego powodu prowadzony jest ranking zamiast wyłaniania zwycięzcy. Wielka Kapituła Konkursu zastanawia się nad ewentualną zmianą konkursowego regulaminu.

Konkurs był zorganizowany po raz 15. Kandydatury zgłaszali przedsiębiorcy (spółki węglowe). Organizatorami konkursu są: Wyższy Urząd Górniczy, Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" im. Prof. W. Cybulskiego oraz Szkoła Eksploatacji Podziemnej przy współudziale Głównego Instytutu Górnictwa, Politechniki Śląskiej, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.

Najbezpieczniejsza kopalnia 2009 roku – KWK "Ziemowit" – zatrudnia ponad 4,5 tys. osób, w tym ok. 3,6 tys. pod ziemią. W ubiegłym roku zdarzyło się tam 47 wypadków lekkich.

Laureatom konkursu nagrody wręczył Wiceprezes WUG Mirosław Koziura.
do góry