Strona główna/O nas/Ze świata/Australia odrzuca duży projekt węglowy w pobliżu (..)

Australia odrzuca duży projekt węglowy w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej

9 Września 2022

Nowy rząd Australii odrzucił plany rozwoju projektu węglowego w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej, co oznacza poważną zmianę polityki państwa, będącego jednym z największych eksporterów paliw kopalnych.

Minister środowiska Tanya Plibersek powiedziała, że nie zamierza zatwierdzić projektu węglowego firmy Central Queensland Coal, należącej do potentata górniczego Clive’a Palmera, ze względu na prawdopodobieństwo „niedopuszczalnego wpływu” na obiekt światowego dziedzictwa, jakim jest Wielka Rafa Koralowa. To pierwszy raz, kiedy rząd odmawia kopalni węgla na mocy krajowej ustawy o ochronie środowiska i bioróżnorodności.

Komunikat pojawił się w tym samym dniu, kiedy niższa izba australijskiego parlamentu uchwaliła ustawę, której celem jest obniżenie do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych o 43% w stosunku do poziomów z 2005 r. Ustawa jest wielkim zwycięstwem politycznym rządu Partii Pracy, który doszedł do władzy po wyborach w maju br.

Central Queensland Coal nie skomentowała decyzji władz. Według rządu stanu Queensland projekt obejmowałby kopalnię odkrywkową o żywotności około 24 lat, wydobywającą rocznie aż 10 mln ton węgla energetycznego i koksującego. Ocena jej oddziaływania na środowisko, przeprowadzona przez rząd stanowy w kwietniu 2021 r., określiła szereg potencjalnych zagrożeń dla Wielkiej Rafy Koralowej.

Australia jest największym światowym eksporterem węgla metalurgicznego i ustępuje tylko Indonezji w dostawach węgla energetycznego. Kraj wyprodukował 256 mln ton węgla energetycznego oraz 170 mln ton węgla metalurgicznego w ciągu roku (od czerwca 2021 r. do czerwca 2022 r.).

[www.mining.com]

do góry