Strona główna/O nas/Ze świata/Barrick Gold ponownie uruchomi kopalnię złota w (..)

Barrick Gold ponownie uruchomi kopalnię złota w Papui-Nowej Gwinei

12 Grudnia 2023

Firma Barrick Gold otrzymał zgodę od rządu Papui-Nowej Gwinei na ponowne uruchomienie kopalni „Porgera”, która przez 3 lata była objęta konserwacją. „Porgera”, położona w centralnej prowincji Enga, przestała pracować w kwietniu 2020 r. w następstwie sporu dotyczącego warunków podziału korzyści między rządem, lokalną ludnością a firmą Barrick Gold.

W październiku br. Barrick Gold ogłosiła, że kopalnia „Porgera” otrzymała od generalnego gubernatora wyspy specjalną dzierżawę wydobywczą, co umożliwi powrót do produkcji o wydajności 700 tys. uncji rocznie. W kopalni znajduje się złoże rudy złota o zmierzonych zasobach wynoszących 10 mln uncji.

We wspólnym przedsięwzięciu z rządem Papui-Nowej Gwinei Barrick Gold posiada 49% udziałów i jest operatorem kopalni. Udziałowcy reprezentujący Papuę-Nową Gwineę są właścicielami pozostałych 51% akcji. Uzyskanie dzierżawy jest następstwem podpisania umowy o rozwoju górnictwa oraz zawarcia porozumienia o stabilności fiskalnej pomiędzy rządem Papui-Nowej Gwinei a spółką joint venture Porgera. Barrick Gold zapowiedziała, że w najbliższym czasie spotka się z właścicielami gruntów, na których działa kopalnia, aby uzgodnić umowy dotyczące odszkodowań. Jeśli wszystko pójdzie po myśli firmy, kopalnia „Porgera” zostanie ponownie uruchomiona przed końcem tego roku.

„To była długa droga, bo negocjacje między Barrick Gold, rządem oraz zainteresowanymi stronami wymagały cierpliwości, ale duch partnerstwa w jakim były prowadzone ostatecznie doprowadził do rezultatu akceptowalnego dla wszystkich”, stwierdził w komunikacie prasowym Mark Bristow, dyrektor generalny Barrick Gold.

[www.mining.com]

do góry