Strona główna/O nas/Ze świata/Barrick Gold wznowi projekt Reko Diq w Pakistanie

Barrick Gold wznowi projekt Reko Diq w Pakistanie

5 Maja 2022

Przedsiębiorstwo Barrick Gold zakończyło długotrwały spór z Pakistanem, co pozwoli na rozpoczęcie realizacji jednego z największych na świecie projektów wydobycia złota i miedzi.

Projekt Reko Diq w południowo-zachodnim Pakistanie, gdzie znajdują się jedne z największych na świecie niezagospodarowanych złóż miedzi i złota, został zawieszony w 2011 r. po tym, jak Pakistan odmówił kanadyjskiej Barrick Gold i chilijskiej Antofagaście licencji na ich zagospodarowanie.

- Zgodnie z pozasądową umową 11 mld dolarów kary nałożonej na Pakistan przez sąd arbitrażowy Banku Światowego oraz inne zobowiązania zostaną uchylone, a Barrick Gold i jego partnerzy zainwestują w projekt 10 mld dolarów - powiedział minister finansów Pakistanu Shaukat Tarin.

W osobnym oświadczeniu firma Antofagasta poinformowała, że zgodziła się na wyjście z projektu, ponieważ jej strategia koncentruje się obecnie na produkcji miedzi i produktów ubocznych na obu kontynentach amerykańskich. „Nowa spółka będzie w 50% własnością Barrick Gold. Pozostałe 50% udziałów będzie należało do Pakistanu, podzielone równo między rząd federalny i rząd prowincji Beludżystan”, ogłosiło biuro premiera Imrana Khana po ceremonii podpisania umowy w Islamabadzie.

Ponad dekadę temu spółka joint venture Barrick-Antofagasta odkryła ogromne złoża minerałów u podnóża wygasłego wulkanu w regionie Beludżystanu na granicy Pakistanu z Iranem i Afganistanem.

[www.mining.com]

do góry