Strona główna/O nas/Ze świata/Chińscy naukowcy odkryli ogromne złoża litu blisko Mount (..)

Chińscy naukowcy odkryli ogromne złoża litu blisko Mount Everestu

19 Kwietnia 2022

Oficjalne komunikaty płynące z Chin cytują geologów, którzy odkrycie zasobów litu w tym samym regionie, gdzie znajduje się Mount Everest, nazywają „przełomowym”.

Według ScienceNet.cn, strony internetowej wspieranej przez Chińską Akademię Nauk, zasoby twardej skały mogą potencjalnie pomieścić trzecią co do wielkości kopalnię tego rodzaju w Chinach. Złoża litu miałyby się znajdować około 3 km od szczytu Qiongjiagang w rejonie najwyższej góry świata.

Chińczycy zdają sobie jednocześnie sprawę, że jest to odkrycie na wczesnym etapie. Na świecie istnieje wiele globalnych złóż minerałów, które wyglądają obiecująco, ale ostatecznie ich wydobycie jest nieopłacalne.

Gospodarka światowa potrzebuje ogromnych ilości nowych dostaw litu, aby zaspokoić rosnący popyt na pojazdy elektryczne oraz magazynowanie energii. Dla Chin znalezienie opłacalnych źródeł krajowych byłoby niezwykle pożądane, ponieważ kraj ten w ponad 70% opiera się na imporcie dostaw, przy jednoczesnej dominacji w światowej produkcji baterii.

Nowo odkrytym zasobem jest rodzaj skały litonośnej, zwanej spodumene, będący alternatywą dla jezior solankowych, które dominują w Chinach oraz w Ameryce Południowej. Według cytowanych geologów złoże rudy na płaskowyżu Qinghai-Tybet może zawierać nawet 1,0125 mln ton tlenku litu.

Projekt jest wciąż na pierwszym z czterech etapów, a ostatni z nich to pełna eksploracja w celu opracowania szczegółowego planu kopalni. Jak zapewniają chińscy eksperci, potencjalna kopalnia będzie zlokalizowana daleko od głównego rezerwatu przyrody Mount Everest. Przekonują też, że zakład będzie posiadać odpowiednie połączenia transportowe.

[www.mining.com]

do góry