Strona główna/O nas/Ze świata/Boliwia korzysta z pomocy Chin w rozwoju bogactw litu

Boliwia korzysta z pomocy Chin w rozwoju bogactw litu

6 Lipca 2023

Konsorcjum, na czele którego stoi chiński gigant akumulatorowy CATL pomoże Boliwii rozwijać ogromne, ale w dużej mierze niewykorzystane rezerwy litu. W długim procesie przetargowym wzięły też udział firmy ze Stanów Zjednoczonych oraz Rosji.

Umowa, ogłoszona uroczyście w stolicy kraju La Paz, dotyczy m.in. wydobycia litu z solnych równin Uyuni i Oruro. Partnerstwo zapewni chińskiemu konsorcjum, w skład którego wchodzi również gigant wydobywczy CMOC, prawo do budowy dwóch fabryk litu. Każda z nich mogłaby produkować rocznie do 25 000 ton węglanu litu klasy akumulatorowej. Boliwijskie władze wierzą, że Chińczycy pomogą w końcu odblokować ogromny potencjał kraju, jako dostawcy litu do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Według US Geological Survey solniska Boliwii są rezerwuarem największych na świecie zasobów litu, szacowanych na 21 mln ton. Kraj ten nie posiada jednak rozwiniętej produkcji przemysłowej litu.

Prezydent Boliwii Luis Arce stwierdził, że chińskie konsorcjum zainwestuje ponad miliard dolarów w pierwszy etap projektu, wzmacniając infrastrukturę, drogi oraz zapewniając warunki potrzebne do uruchomienia zakładów produkujących w przyszłości katody litowe i baterie. - Dzisiaj rozpoczyna się era uprzemysłowienia boliwijskiego litu - powiedział. Wiodącą rolę w projekcie ma odgrywać boliwijska, państwowa firma YLB.

Luis Arce zaznaczył, że cały czas trwają rozmowy o potencjalnych partnerstwach z innymi firmami zagranicznymi. Te, które pozostały w wyścigu o dostęp do boliwijskiego litu, to amerykańska Lilac Solutions, rosyjska Uranium One Group oraz trzech innych, chińskich oferentów.
Przedsiębiorstwo CATL jest największym na świecie producentem akumulatorów do pojazdów elektrycznych, ale obecnie nie produkuje litu, chociaż zainwestowało w szereg takich projektów w Chinach. W 2021 r. firma przegrała przetarg na wykupienie argentyńskiej Millennial Lithium Corp.

Boliwia wraz z Argentyną i Chile tworzą tzw. „trójkąt litowy”, który obejmuje ponad połowę światowych zasobów tego metalu. Pod koniec 2022 r. cena litu przeznaczonego do produkcji akumulatorów osiągnęła blisko 85 000 dolarów za tonę.

[www.mining.com]

do góry