Strona główna/O nas/Ze świata/Citi zapowiada, że zrezygnuje ze współpracy z firmami (..)

Citi zapowiada, że zrezygnuje ze współpracy z firmami wydobywającymi węgiel

27 Maja 2020

Citigroup w ciągu najbliższych 10 lat przestanie świadczyć usługi finansowe dla przedsiębiorstw wydobywających węgiel energetyczny. W ten sposób chce przyspieszyć odejście światowej gospodarki od paliw kopalnych. Do 2025 r. bank nie będzie świadczył usług ubezpieczeniowych i doradczych dla branży oraz ograniczy o połowę ofertę kredytową. Ten produkt bankowy planuje wyeliminować do 2030 r.

„Citi uznaje, że szczególnie w najbliższej dekadzie emisje z sektorów paliw kopalnych muszą zostać drastycznie zmniejszone”, napisano w oświadczeniu. Firma wypowiedziała się również na temat swoich wysiłków na rzecz złagodzenia skutków zmian klimatu. W ubiegłym roku przeznaczyła 100 mld dolarów na proekologiczne działania. Ponadto - pierwszy raz w historii - utworzyła w nowojorskiej centrali stanowisko dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju.

Citigroup zaktualizowała ramy polityki środowiskowej i społecznej, aby uwzględnić nowe cele, a także przyjęła zobowiązanie do odrzucenia finansowania poszukiwań i wydobycia ropy i gazu w Arktyce.

- Przez lata mówiliśmy o potrzebie trzymania wiertnic poza obszarem Arktyki i co jest zdumiewające - słyszy nas coraz większa liczba dużych banków -  powiedziała Bernadette Demientieff, dyrektor wykonawczy Gwich’in Steering Committee, grupy utworzonej w celu zwalczania propozycji wierceń naftowych w Arktyce.

Citigroup zapowiedziała, że przestanie także świadczyć usługi finansowe związane z projektami dla kopalni węgla i elektrowni węglowych. Wcześniej firma czyniła wyjątki dla projektów w krajach ubogich w energię.

[www.mining.com]

do góry