Strona główna/O nas/Ze świata/Codelco szuka litu

Codelco szuka litu

4 Kwietnia 2022

Chilijska państwowa firma wydobywcza Codelco poinformowała, że rozpoczęła poszukiwania litu w zagłębiu Salar de Maricunga. Przedsiębiorstwo liczy, że znajdzie tam wysokiej jakości zasoby ultralekkiego metalu, który jest kluczowy dla produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Codelco, największy na świecie producent miedzi, otrzymało w listopadzie 2020 r. pozwolenie środowiskowe na zagospodarowanie solniska w Salar de Maricunga. Chilijczycy wierzą, że dzięki temu uda im się dołączyć do światowej czołówki rozwijającego się sektora litowego, co do tej pory się nie udawało, bo firma koncentrowała się na wydobyciu miedzi.

Wiercenia w Salar de Maricunga rozpoczęły się pod koniec marca i potrwają około 10 miesięcy. Maricunga ma pewne złoża litu wysokiej jakości, chociaż stanowią one mniej niż 5% wielkości rozległego obszaru Salar de Atacama w Chile, jednego z głównych regionów litowych na świecie.

„W zależności od wyników kampanii, w szczególności stężeń litu rozpuszczonego w solankach na terenach górniczych, firma określi, czy kontynuacja rozwoju wydobycia litu jest opłacalna z punktu widzenia ochrony środowiska i ekonomii”, oświadczyło w komunikacie prasowym Codelco.

[www.mining.com]

do góry