Strona główna/O nas/Ze świata/Obawy o zachowanie dziedzictwa kulturowego wstrzymały (..)

Obawy o zachowanie dziedzictwa kulturowego wstrzymały ekspansję kopalni cynku

4 Kwietnia 2022

Plany Glencore Plc dotyczące rozbudowy kopalni cynku i ołowiu, jednej z największych na świecie, położonej w australijskim Terytorium Północnym, zostały wstrzymane po tym, jak rząd uznał, że firma nie przeprowadziła wystarczających konsultacji z przedstawicielami Aborygenów w sprawie ochrony świętego dla nich miejsca - Damangani.

W orzeczeniu rząd Terytorium Północnego stwierdził, że firma Glencore nie skonsultowała się w sprawie planów rozbudowy kopalni McArthur River ze wszystkimi kustoszami świętego miejsca.

Firma z siedzibą w Szwajcarii już w marcu 2017 r. przekonywała, że osiągnęła porozumienie z rdzennymi mieszkańcami w sprawie ekspansji kopalni cynku. Według Urzędu Ochrony Obszarów Aborygenów orzeczenie rządu oznacza, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek ekspansji firma musi przeprowadzić dodatkowe konsultacje.

W ramach planu rozbudowy kopalni McArthur River Glencore stara się podwoić wysokość obiektu ze skały płonnej, przylegającej do świętego miejsca Damangani. Wysokość obiektu jest obecnie ograniczona do 80 m, aby zachować widoczność Damangani w krajobrazie.

W odpowiedzi na orzeczenie rządu firma Glencore oświadczyła, że „zobowiązała się do współpracy z tradycyjnymi opiekunami Damangani w celu wynegocjowania umowy o użytkowaniu gruntów rdzennych”.

Przedsiębiorstwa górnicze w Australii są na cenzurowanym po tym, jak w maju 2020 r. firma Rio Tinto zniszczyła wskutek eksplozji święte dla Aborygenów jaskinie w wąwozie Juukan (800 km na północ od Perth). Według archeologów miejsca te były odwiedzane przez człowieka od 46 tys. lat. Incydent w Juukan spowodował, że kilku starszych menedżerów w Rio Tinto, w tym były dyrektor generalny Jean-Sebastien Jacques, odeszło z firmy, a także doprowadził do reorganizacji stanowego prawa ochrony dziedzictwa kulturowego.

[www.mining.com]

do góry