Strona główna/O nas/Ze świata/Ekwadorski sąd zezwala na referendum w sprawie wydobycia (..)

Ekwadorski sąd zezwala na referendum w sprawie wydobycia miedzi i złota

4 Marca 2020

Sąd konstytucyjny w Ekwadorze wyraził zgodę na zorganizowanie powszechnego referendum dotyczącego dalszego rozwoju projektu Casabel. Przedsięwzięcie to, zlokalizowane 180 km na północ od stolicy Ekwadoru Quito, może prowadzić do odkrycia największego źródła miedzi i złota. Werdykt ogłoszono po analizie trzech decyzji w tej sprawie, jakie zapadły w ciągu minionych trzech lat, łącznie z tą, która odrzucała żądanie głosowania nad przyszłością flagowego projektu firmy SolGold. Casabel ma być największą kopalnią w Ekwadorze. W najświeższym werdykcie – jak donosi lokalna gazeta „El Comerico” – sąd konkluduje, że w konstytucji Ekwadoru nie ma wprost wyrażonego zakazu przeprowadzania powszechnego referendum w sprawie górnictwa. Zauważa także, że obywatele mają zagwarantowany udział w decydowaniu o sprawach socjalno-ekonomicznych, w szczególności jeśli te mają wpływ na środowisko.

Obecnie wyzwaniem pozostaje określenie w prawomocny sposób referendalnego pytania. Po przeprowadzeniu publicznych konsultacji trzy wcześniejsze propozycje upadły, ponieważ – jak stwierdzał sąd – nie gwarantowały obywatelom „pełnej wolności wyboru”. Werdykt sądu jest zwycięstwem społeczności południowej prowincji Azuay, która raz jeszcze zapytała o pozwolenie na przeprowadzenie powszechnego głosowania. Prowincja ta jest miejscem działania kilku przedsiębiorstw górniczych, m.in. kanadyjskiej INV Metal czy SolGold. Branża górnicza wierzy, że obszar ten ma znaczny potencjał.

Ekwador zyskał w ostatnich dwóch latach dużą popularność jako cel górniczych inwestycji, ale przeciwnicy eksploatacji krajowych źródeł kopalin mogą pokrzyżować rządowe plany przyciągnięcia inwestycji wartych 3,7 biliona dolarów w ciągu następnych dwóch lat.

[www.mining.com]

do góry