Strona główna/O nas/Ze świata/Nigeria wyznacza ambitny cel rozwoju sektora wydobywczego

Nigeria wyznacza ambitny cel rozwoju sektora wydobywczego

9 Kwietnia 2020

Nigeria zakłada, że w ciągu najbliższych pięciu lat sektor wydobywczy wzrośnie do 3% PKB z zaledwie 0,3% obecnie. Rząd tego kraju dąży do dywersyfikacji gospodarki uzależnionej od wydobycia ropy.

Nigeria próbuje pobudzić sektor wydobywczy. Rząd wskazał inwestycje, które mają doprowadzić do wykorzystania potencjału kraju bogatego w takie surowce mineralne, jak złoto, ołów, cynk, wapień czy węgiel. Niewystarczające dane geologiczne i słaba infrastruktura powstrzymały dotychczas rozwój przemysłu wydobywczego.

Krajowa sieć infrastruktury jest obecnie nieprzygotowana do prowadzenia dużych operacji wydobywczych, które będą potrzebne do zwiększenia wkładu górniczego w PKB – przyznają przedstawiciele nigeryjskiego rządu.

Większość wydobycia złota, cyny i cynku w największej gospodarce Afryki odbywa się metodą rzemieślniczą. Złoto w północno-zachodnim stanie Zamfara jest przemycane do sąsiednich krajów: Nigru i Togo. Z tego powodu w kwietniu ub. roku rząd zakazał wydobycia w Zamfara, ale zamierza znieść go do końca marca br.

W Nigerii są już zagraniczni inwestorzy z branży górniczej. To przede wszystkim australijska firma Symbol Mining, rozwijająca projekty wydobycia ołowiu i cynku w regionie Benue Trough, oraz kanadyjska Thor Explorations, która szuka złota na północ od stolicy Nigerii – Lagos.

Nigeryjskie władze podkreślają, że zagraniczni inwestorzy mogą posiadać swoje projekty, w przeciwieństwie do innych krajów afrykańskich, gdzie państwo musi mieć w nich udział. Spodziewają się, że w 2023 r. w kraju będzie działać już 50 aktywnych kopalni. Jednocześnie Nigeryjczycy zapewniają, że rząd będzie wymagał od firm wydobywczych podpisania umów z lokalnymi społecznościami, by chronić ich interesy. To pokłosie negatywnych doświadczeń, z jakimi ludność Nigerii spotykała się w zetknięciu z przemysłem naftowym.

[www.mining.com]

do góry