Strona główna/O nas/Ze świata/Eldorado Gold chce się rozwijać poza Grecją

Eldorado Gold chce się rozwijać poza Grecją

28 Stycznia 2022

Kanadyjskie przedsiębiorstwo Eldorado Gold zrealizowało kluczowe projekty w dwóch swoich kopalniach złota - Lamaque w Val d'Or w prowincji Quebec oraz Kışladağ w Turcji. Pozwoli to firmie na dalszy rozwój produkcji poza Grecją.

Eldorado Gold przez lata koncentrowało poszukiwania i prace rozwojowe właśnie w Grecji. Przeciągające się różnice zdań między firmą a rządem greckim, głównie w zakresie przepisów dotyczących ochrony środowiska, skłoniły ją do szukania surowców gdzie indziej.

W Lamaque, swojej pierwszej kopalni złota w Kanadzie, firma z siedzibą w Vancouver zakończyła budowę chodnika Triangle-Sigma, który zapewnia podziemny dostęp do tańszych poszukiwań w obszarze między złożem Triangle a historycznymi złożami Sigma i Lamaque. Projekt ogranicza również przeładunek i transport rudy złota o około 26 km, zmniejszając koszty i emisję dwutlenku węgla oraz eliminując ruch transportowy z dróg publicznych.

Z kolei w kopalni złota Kışladağ w Turcji firma zakończyła budowę i uruchomienie na mokro obwodu wysokociśnieniowych walców mielących. Eldorado uważa, że istnieje potencjał do dalszego ożywienia w Kışladağ, a to dzięki dodatkowej optymalizacji obwodu, co może prowadzić do większej produkcji złota. Jak podaje firma, inwestycja ta w ciągu 2 lat kosztowała 35 mln dolarów.

Eldorado Gold, które prowadzi również działalność w Rumunii i Brazylii, w ostatnich latach zwiększyło aktywność na macierzystym rynku. W styczniu 2021 r. kupiło Quebec Explorer QMX Gold, a w lipcu nabyło 11,5% udziałów w Probe Metals.

Główną kością niezgody między Eldorado Gold a Grecją były projekty firmy na północy kraju, a w szczególności kopalnia Skouries (na półwyspie Chalkidiki). Postęp w budowie kopalni złota i miedzi był w przeszłości spowalniany zarówno przez opieszałość greckiego rządu w wydawaniu zezwoleń, jak i sprzeciw społeczności wobec możliwego wpływu wydobycia złota na środowisko na gęsto zalesionym obszarze.
Budowa kopalni Skouries, która ma rezerwy 3,7 miliona uncji złota oraz 1,7 miliarda funtów miedzi, została wstrzymana w 2017 r. W kwietniu 2021 r. Eldorado Gold otrzymało długo oczekiwane zezwolenie na wykorzystanie suchego składowania odpadów poflotacyjnych. Firma poinformowała niedawno, że zakończyła studium wykonalności dla Skouries.

Grecja i Eldorado Gold, największy zagraniczny inwestor w kraju, wynegocjowały w 2021 r. nową umowę inwestycyjną, która została podpisana i ratyfikowana przez grecki parlament. Umowa zapewnia Grekom większe dochody podatkowe, korzyści środowiskowe oraz wsparcie dla społeczności lokalnych w postaci tworzenia miejsc pracy i projektów lokalnych.

Konserwatywny rząd kraju obiecał przyciągnąć inwestycje zagraniczne, aby pobudzić gospodarkę, która skurczyła się o jedną czwartą podczas trwającego dekadę kryzysu finansowego.

[www.mining.com]

do góry