Strona główna/O nas/Ze świata/Nowi gracze w sektorze wydobywczym podpisują umowy z (..)

Nowi gracze w sektorze wydobywczym podpisują umowy z Tanzanią

28 Stycznia 2022

Australijskie Strandline Resources, Black Rock Mining oraz Orecorp podpisały umowy ramowe z rządem Tanzanii, dotyczące rozwoju projektów wydobywczych piasków mineralnych, grafitu oraz złota.

Nowy rząd Tanzanii pod przewodnictwem prezydent Samii Hassan Suluhu zobowiązał się do rozwoju sektora wydobywczego. Relacje z firmami wydobywczymi poprawiają się od stycznia 2020 r., gdy zawarto porozumienie z Barrick Gold, kończące długotrwały spór podatkowy. Tanzania dąży do tego, aby sektor wydobywczy wyniósł do 2025 r. 10% PKB. Obecnie górnictwo zapewnia około 6,7% PKB.

W trend poprawy relacji z inwestorami wpisuje się również decyzja brytyjskiej firmy Petra Diamonds, która podpisała umowę przyznającą rządowi Tanzanii 16% bezpłatnych udziałów w jej tanzańskiej spółce zależnej Williamson Diamonds Limited. Posunięcie to dostosowuje Petrę do przepisów dotyczących górnictwa, obowiązujących w Tanzanii od 2017 r., zgodnie z którymi rząd otrzymuje 16% bezpłatnych udziałów we wszystkich głównych kopalniach w kraju. Podobnie jak wiele krajów afrykańskich, Tanzania dąży do większej kontroli państwa nad sektorem wydobywczym.

Zgodnie z umową Petra Diamonds i rząd Tanzanii pomogą sfinansować ponowne uruchomienie kopalni Williamson - jedynej dużej kopalni diamentów w Tanzanii - której działalność Petra zawiesiła w 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa.

[www.mining.com]

do góry