Strona główna/O nas/Ze świata/Eramet kontynuuje działalność w Nowej Kaledonii

Eramet kontynuuje działalność w Nowej Kaledonii

3 Czerwca 2024

Francuska grupa wydobywcza Eramet poinformowała, że osiągnęła porozumienie z rządem w sprawie kontynuowania działalności wydobywczej swojej spółki zależnej SLN w Nowej Kaledonii, francuskim terytorium zamorskim w zachodniej części Oceanu Spokojnego.

Na mocy tej umowy może przedłużyć gwarancje finansowe udzielone SLN, co zapobiegnie ryzyku wstrzymania działalności borykającej się z problemami spółki wydobywającej nikiel w Nowej Kaledonii.

SLN została uwikłana w spór z władzami lokalnymi po tym, jak rząd terytorium zamorskiego odrzucił przedłużenie gwarancji finansowych, które są wymagane w celu pokrycia potencjalnej rekultywacji środowiska. Eramet zapewnia takie gwarancje dla SLN od 2020 r. Spółka, która przetwarza wydobyty nikiel w hucie w południowej Nowej Kaledonii, bierze udział w szerszych dyskusjach na temat ratowania przynoszącego straty przemysłu wydobywczego niklu w regionie Pacyfiku.

Rząd francuski negocjuje z władzami Nowej Kaledonii pakiet ratunkowy dla branży, obejmujący setki milionów euro pożyczek i dotacji na nowe zezwolenia na wydobycie, eksport oraz modernizację infrastruktury energetycznej. Jednak wyznaczony przez Paryż na koniec marca br. termin podpisania porozumienia nie został dotrzymany, ponieważ partie zasiadające w parlamencie Nowej Kaledonii w dalszym ciągu debatują nad propozycjami. W osiągnięciu porozumienia nie pomagają napięcia polityczne między partiami niepodległościowymi a lojalistycznymi.

[www.mining.com]

do góry