Strona główna/O nas/Ze świata/Vulcan Energy rozpoczyna w Niemczech produkcję chlorku litu

Vulcan Energy rozpoczyna w Niemczech produkcję chlorku litu

3 Czerwca 2024

Dostawca litu, firma Vulcan Energy, ogłosił rozpoczęcie produkcji chlorku litu z wykorzystaniem energii geotermalnej w zakładzie ekstrakcji w Niemczech. Będzie to pierwszy przypadek produkcji litu z tamtejszych złóż. Vulcan Energy uzyskała licencję na eksploatację bogatej w lit gorącej solanki ze zbiorników podziemnych zlokalizowanych w regionie doliny górnego Renu.

Jak informuje firma, niemiecki rząd utworzył fundusz inwestycyjny o wartości 1,1 mld euro, aby zwiększyć dostęp do surowców niezbędnych do realizacji zaawansowanych technologicznie oraz ekologicznych projektów. Vulcan Energy, notowana na giełdach w Australii i Frankfurcie, zawarła już umowy z producentami samochodów, w tym Volkswagenem, Stellantisem i Renault. Pozwoliły na to dotychczasowe dobre wyniki zakładu optymalizacji ekstrakcji litu w Landau, gdzie wydajność ekstrakcji stale przekraczała 90%.

Chlorek litu wytwarzany przez Vulcan Energy będzie przetwarzany na wodorotlenek litu przeznaczony do akumulatorów w nowym zakładzie konwersji we Frankfurcie. Spółka zbiera obecnie fundusze na budowę dużego zakładu przemysłowego o przewidywanej rocznej produkcji 24 000 ton wodorotlenku litu. Ma on zostać oddany do użytku do końca 2026 r.

Unia Europejska wyznaczyła cele dotyczące wydobywania, recyklingu i rafinacji litu, kobaltu oraz innych metali potrzebnych do „zielonej” transformacji, ale brak wystarczających funduszy i lokalne protesty mogą sprawić, że będą one trudne do osiągnięcia.

[www.mining.com]

do góry